EXOP230TH | 220-400 V | AC | AC | Ex Approved | Hazardous locations
  • Delcon - Phần lan
  • EXOP230TH
  • Liên hệ
Tư vấn ngay: 0914 237 179 - sale11@ltdautomation.com.vn
Datasheet
EXO-P230TH-1.pdf
3D files
relay_exo_xxxx_28.zip
Qualifications
  • CE
  • RoHS
  • cULus Listed Ind. Cont. Eq.
  • EAC
Main data
Nominal load voltage 240 V AC
Nominal input voltage 230 V AC
Rated load current 1,5 A
MTTF (MIL-HDBK-217F) 239,7 years
Warranty 10 years
Control circuit
Switch-on voltage 170 V AC
Switch-off voltage 110 V AC
Power consumption 1150 mW
Switch-off current 3 mA
Load circuit
Load current range 1,5 A
Load voltage range 240 V AC
Inrush current 90 A, 20 ms
Leakage current 1,5 mA
Voltage drop 1 V
dV/dt of the triac 200 V/μs
Switch-on time 10 ms
Switch-off time 20 ms
Insulation
Insulation method Pulse transformer (an unique feature for Delcon relay compared to opto)
Test voltage input/output 4600 V ACrms / 1 s
Overvoltage category III
Pollution degree 2
Air/creepage distance I/O 8 mm
General data
Conductor size, screw terminal 2,5 mm2
Conductor size, spring terminal 0,75 - 2,5 mm2
Operating temperature -25 °C to +70 °C
Weight 40 g
Housing material flammability UL 94 V-0